Techniki zdobienia na kubkach ceramicznych mogą być różne. Jedną z nich jest kalkomania ceramiczna, zapewniająca wysoką jakość nadruku i możliwość wykonania grafik nawet na dużych powierzchniach. Jakie jeszcze są zalety kalkomanii ceramicznej oraz jak przebiega proces nadruku na kubkach przy pomocy tej techniki?

Czym jest kalkomania ceramiczna?

Kalkomania ceramiczna to technika zdobnicza z użyciem specjalnych rodzajów szablonów, które nanosi się na sztywne powierzchnie. Nadruki wykonywane są najczęściej metodą sitodruku, a następnie nakładane na podłoże i wypalane w wysokich temperaturach. Kalkomania ceramiczna wywodzi się z tradycyjnej kalkomanii - techniki zdobniczej polegającej na wykonaniu nadruku na specjalnym papierze, którego obraz jest przeniesiony na inną powierzchnię. Wynalezienie kalkomanii datuje się na XVIII wiek i przypisuje francuskiemu grawernikowi - Simonowi François Ravenetowi. Pomimo tego, że kalkomania ma już 250 lat, nadal jest ona jeszcze nie do końca odkrytą techniką w wielu dziedzinach sztuki (w tym również użytkowej).

Kalkomania ceramiczna - proces technologiczny

Przy pomocy kalkomanii zdobiona jest najczęściej ceramika codziennego użytku. Technika cieszy się ogromną popularnością w zdobieniu gadżetów reklamowych, takich jak kubki czy filiżanki. Proces technologiczny wykonania kubków z takimi zdobieniami wygląda następująco:

 1. Przygotowanie projektu do druku, które może obejmować zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną stronę kubka oraz ucho.
 2. Druk projektu na papierze.
 3. Przeniesienie wzoru na podłoże ceramiczne.
 4. Wypalanie zdobienia w temperaturze 800° Celsjusza.

Zalety kalkomanii ceramicznej

 • Trwałość - nadruki wykonane przy użyciu techniki kalkomanii ceramicznej są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie światła, a także wytrzymałe na mycie w zmywarkach;
 • Możliwość nadruku na dużych powierzchniach - to jedna z największych zalet kalkomanii ceramicznej, dlatego ta technika jest coraz częściej wykorzystywana w branży reklamowej;
 • Zdobienie dowolnych powierzchni - w przypadku kubków reklamowych można ozdobić kalkomanią ceramiczną każdą część: wewnętrzną, zewnętrzną, a także ucho. Ceramiczna kalkomania na zamówienie daje możliwość pokrycia zarówno wklęsłych, jak i wypukłych powierzchni;
 • Indywidualne projekty - zamawiając kubki firmowe z logotypem, samą nazwą firmy, a nawet zabawnymi lub motywacyjnymi sentencjami, można dopasować projekt do własnych wymagań i oczekiwań;
 • Różnorodność - dostępne wzory, kształty i kolory dają ogromne możliwości estetyczne, a umiejętności projektantów i pracowników produkcyjnych gwarantują wyjątkowe efekty wizualne.

Kalkomania ceramiczna, jako jedna z podstawowych technik zdobienia ceramiki, daje możliwość dokładnego dopasowania wzoru do produktu według projektu. Ceramika o różnych kształtach może zyskać dzięki temu zupełnie nowy styl i charakter. To metoda zdobienia podłoża z wykorzystaniem sitodruku pośredniego, dlatego do jej wykonania stosuje się sprawdzone i zarazem nowoczesne urządzenia. Już sama nazwa sitodruku mówi o jakości wykonywanych dekorów - jest to bowiem jeden z najtrwalszych sposobów robienia nadruków.

Kalkomania ceramiczna - gdzie kupić?

Przy zakupie gadżetów reklamowych z nadrukami należy zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak:

 • Zastosowane materiały - do kalkomanii ceramicznej wykorzystuje się specjalny papier, farby, ceramikę oraz inne akcesoria, które przyczyniają się do osiągnięcia najlepszego efektu.
 • Jakość wykonania - nie tylko materiały, narzędzia i maszyny, ale również umiejętności projektantów i osób realizujących zlecenie, mają ogromne znaczenie.
 • Cena - kalkomania na zamówienie to nie tylko koszty realizacji, ale również projektowania, pakowania, wysyłki. Należy pamiętać, że cena jednostkowa jest niższa przy zamówieniu większej liczby kubków.
 • Dostawa - warto wybrać przedsiębiorstwo, które odpowiednio zapakuje i zabezpieczy kubki ceramiczne podczas transportu.

Produkty z nadrukami wykonanymi przy pomocy techniki kalkomanii ceramicznej można zamówić w naszym przedsiębiorstwie. Nasza oferta spełnia powyższe wymagania, a ponadto do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie. Realizujemy hurtowe zamówienia dla firm, organizacji, instytucji publicznych oraz innych podmiotów zainteresowanych zakupem oryginalnych kubków ceramicznych z nadrukiem.

Kalkomania na zamówienie

Idealnym wariantem dla przedstawicieli działów PR i marketingu bądź dla pracowników agencji reklamowych, jest możliwość zamówienia kubków z nadrukiem wykonanym techniką kalkomanii ceramicznej. Metoda pozwala nałożyć na każdą powierzchnię dowolną grafikę, obrazek czy fotografię. To daje szerokie możliwości kreatywnego zagospodarowania wolnej powierzchni na kubku. Jakie są warianty?

Standardowe kubki ceramiczne z nadrukiem

Białe, czarne lub szare kubki to standard wśród ceramiki codziennego użytku. Świetnie sprawdzają się jako gadżet reklamowy dla klientów, partnerów biznesowych lub pracowników w danej firmie. Kubki reklamowe z nadrukiem powinny wpisywać się w identyfikację wizualną danego przedsiębiorstwa. Dlatego właśnie często wybiera się białe kubki, na których będzie można wykonać kalkę prezentującą na przykład logo, nazwę firmy, a nawet charakterystyczne dla danej firmy elementy. Ważny jest właściwy dobór mieszaniny farb i pigmentów, po to, by uzyskać pożądany kolor.

Kalkomania ceramiczna na zamówienie sprawdza się zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych firm. Poza standardowym przeznaczeniem kubków w pracy - można zamawiać je również na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, targi promocyjne czy w ramach prezentów dla klientów lub na nagrody w konkursie.

Nadruk na uchu kubka

Ciekawym miejscem na umieszczenie nadruku jest ucho kubka. Można tam zamieścić nazwę marki, adres do strony internetowej lub inną dowolną treść bądź znak graficzny. Ta niesztampowa propozycja cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ gadżet reklamowy nadal pełni swoją funkcję, nie przypominając przy tym standardowego kubka firmowego.

Filiżanki ceramiczne z nadrukiem

Kalkomania na zamówienie pozwala także na wykonanie nadruków na mniejszych filiżankach. To świetne rozwiązanie dla właścicieli kawiarni lub restauracji. Serwowanie kawy lub herbaty w filiżance, na której znajduje się piękny napis lub oryginalny znak, przypisany tylko jednej marce, wyróżnia firmę pośród innych konkurencyjnych przedsiębiorstw.

Dekor może przyjąć rozmaite formy. Nie musi to być zawsze logo czy napis. Filiżanka ceramiczna z nadrukiem może odzwierciedlać styl kawiarni lub restauracji, przedstawiać tematyczny motyw lub być tylko delikatnie ozdobiona. W restauracji, w której organizowane są wieczory muzyczne, można serwować gorące napoje w filiżankach z wizerunkiem nut, klucza wiolinowego lub klawiszy fortepianu. W miejscu o aranżacji soft-glamour ciekawym dopełnieniem designu będą pastelowe filiżanki, których obrzeża zaznaczone są złotym lśniącym paskiem. Z kolei w kawiarnio-bibliotece na filiżance mogą być naniesione litery bądź cytaty z książek. Liczba pomysłów jest tak naprawdę nieskończona, a ograniczać może nas jedynie własna wyobraźnia.

Niestandardowe kształty kubków z nadrukiem

Na rynku coraz większą popularnością cieszą się designerskie kubki bez ucha. Już sam kształt kubka wygląda oryginalnie, ale uzupełnienie go o własny napis, logotyp lub grafikę, może jeszcze bardziej wzmocnić ten efekt. Wszystko zależy od oczekiwań klientów oraz rozwiązań, które doradzają specjaliści z naszego przedsiębiorstwa. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy w zakresie projektowania i wykonywania ciekawych nadruków w technice kalkomanii ceramicznej.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 

1. Ile kosztują kubki wykonane w technice kalkomanii ceramicznej?

Cena zależy od liczby zamówień, projektu i powierzchni, na której ma być wykonany nadruk.

2. Gdzie zamówić kubki z nadrukami z kalkomanii ceramicznej?

Kalkomania na zamówienie to standardowa oferta większości firm zajmujących się nadrukami. Warto jednak wybrać taką, która oferuje kompleksową realizację zlecenia: od projektu, po wysyłkę.

3. Czy producent kalkomanii wykonuje projekt nadruku na kubku?

Oczywiście! Kalkomania na zamówienie w naszym przedsiębiorstwie może powstać na podstawie pliku dostarczonego przez klienta lub projektu stworzonego przez naszych specjalistów.