Może wydaje Ci się, że nie ma nic prostszego od palenia świecy: wystarczy podpalić knot i cieszyć się wyjątkowym aromatem oraz migoczącym płomieniem. W rzeczywistości warto zadbać o kilka kwestii, aby bezpiecznie korzystać z akcesorium przez długi czas. Sprawdź 5 naszych praktycznych wskazówek, a Twoje świece będą paliły się równomiernie i czysto.

1. Zadbaj o poprawne pierwsze palenie

Pierwsze palenie po zakupie to klucz do utrzymania Twoich świec w dobrej kondycji. Zapal świecę na przynajmniej 1-2 godziny (w zależności od rodzaju i wielkości). Na powierzchni powinien utworzyć się charakterystyczny płaszcz roztopionego wosku, sięgający od knota do wszystkich krawędzi naczynia. Nie pal świecy przez dłużej niż 4 godziny jednorazowo.

Jeśli przy pierwszym paleniu wosk roztopi się tylko wokół knota, przy następnym paleniu również nie będzie topić się równomiernie. W takich sytuacjach dochodzi do tzw. tunelowania świec, które skutecznie zniechęca do ponownego korzystania z tych akcesoriów. Ponadto wosk topiący się w tunelu nie wygląda estetycznie.

2. Zwróć uwagę na długość knota

Wbrew pozorom długi knot nie oznacza, że Twoja świeca będzie palić się lepiej czy dłużej. Wręcz odwrotnie – długi knot może powodować kopcenie i zanieczyszczać wosk. Regularne przycinanie temu zapobiega. Przed każdym paleniem sprawdź długość knota:

  • bawełniany – ok. 5 mm,
  • drewniany – ok. 3-4 mm.

Tradycyjny knot z powodzeniem przytniesz nożyczkami. Świece z drewnianym knotem z oferty Premier Group palą się delikatniejszym płomieniem, który wymaga nieco więcej uwagi i cierpliwości. Aby przyciąć taki wkład, wyposaż się w specjalny trymer – długie, zakrzywione ostrze sprawia, że pielęgnacja trudno dostępnych knotów jest bardzo łatwa i bezpieczna. Za jego pomocą usuniesz odcięty kawałek z wnętrza akcesorium.

Przycinanie knota to również szybki sposób na poprawę sposobu palenia świecy. Jeśli na knocie utworzył się charakterystyczny grzybek lub płomień jest zbyt wysoki, zgaś świecę, zaczekaj ok. 2 godziny, aż wosk stwardnieje i wtedy przytnij nieco wystającą część.

3. Utrzymuj wosk w czystości

O zanieczyszczenie wosku nietrudno – wystarczy kawałek spopielonego knota czy zapałki. Opadający kurz również negatywnie wpływa na palenie świecy. Latem roztopiony wosk może natomiast stać się „cmentarzyskiem” owadów. Takie zanieczyszczenia są łatwopalne, zagrażają więc Twojemu bezpieczeństwu, a dodatkowo negatywnie wpływają na wygląd świecy. Jak więc temu zapobiec?

Aby uniknąć zabrudzenia wosku, wykorzystaj specjalne pokrywki, kiedy Twoje świece się nie palą. Szczelne wieczka zapobiegają osiadaniu cząsteczek kurzu na powierzchni wosku. Zakurzoną świecę możesz przed paleniem delikatnie wytrzeć suchą chusteczką. Natomiast jeśli w wosku znajdują się już kawałki knota czy zapałek, postaraj się delikatnie je usunąć, np. za pomocą pęsety. Najlepiej zrobić to po zgaszeniu knota, kiedy wosk jest jeszcze płynny.

dbanie o świecę

4. Nie zdmuchuj płomienia

Zdmuchiwanie płomienia świecy to niezła frajda – w końcu przywodzi na myśl zdmuchiwanie świeczek na urodzinowym torcie. Warto jednak się przed nim powstrzymać. Zdmuchiwanie jest niebezpieczne, a ponadto powoduje wytwarzanie dużej ilości dymu. Jeśli w pomieszczeniu pali się kilka świec, ogień może wędrować po strużce dymu i spowodować pożar. Oprócz tego dmuchanie na delikatny, rozgrzany knot uszkadza go. Istnieje więc większe ryzyko, że przy następnym paleniu knot zacznie kopcić.

Aby uniknąć zagrożenia, nieprzyjemnego dymu oraz przedłużyć żywotność świecy, zgaś płomień, odcinając dopływ powietrza do knota. Jak to zrobić? Wystarczy, że zakryjesz górną część naczynia ze świecą trudnopalną pokrywką (np. z metalu) – ogień wykorzysta dostępny tlen do chemicznej reakcji spalania, a gdy go zabraknie, płomień zmaleje i zgaśnie. Specjalne wygaszacze do świec to również przydatne gadżety. Za ich pomocą znacznie szybciej zgasisz płomień, a także zapobiegniesz pojawieniu się sadzy na wosku oraz naczyniu.

5. Pamiętaj o bezpieczeństwie

Jeśli zależy Ci na czystym wypaleniu świecy, przestrzegaj informacji przedstawionych na piktogramach. Nie tylko zapobiegniesz niebezpiecznym sytuacjom, ale również np. zanieczyszczeniu akcesorium i mebli rozlanym woskiem. Poniżej znajdziesz dodatkowe wskazówki, które przekazujemy osobom kupującym świece z wosku sojowego w Premier Group.

  • Zawsze miej palącą się świecę w zasięgu wzroku.
  • Po zapaleniu ustaw świecę w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt, z dala od łatwopalnych elementów wystroju wnętrza.
  • Nie pal świecy w przeciągu ani przy otwartym oknie.
  • Zanim przeniesiesz świecę, zgaś ją i poczekaj, aż wosk stężeje.
  • Jeśli w pomieszczeniu palisz kilka świec jednocześnie, ustaw je w odległości minimum 10 cm.

Świec w szkle z nadrukiem nie pal do końca – na dnie zostaw ok. 1 cm wosku, aby naczynie nie pękło pod wpływem wysokiej temperatury. Aby uniknąć uszkodzenia mebli pod akcesorium, możesz zainwestować w podkładki pod świece. Metalowe tacki dodatkowo podkreślają opisywany dodatek do wystroju wnętrza i odbijają światło płomienia.

Pamiętaj także o wietrzeniu pomieszczenia, zwłaszcza na ograniczonych powierzchniach. Mimo tego, że wszystkie świece z naszego asortymentu są w pełni bezpieczne dla zdrowia i nie powodują skutków ubocznych (np. bólu głowy) jak produkty parafinowe, wciąż warto wywietrzyć pokój. Zrób to przed oraz po paleniu – nie w trakcie. Kilka minut wystarczy, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza. Zastosuj się do powyższych wskazówek, a Twoje świece z pewnością będą paliły się czysto, równym płomieniem.

FAQ

1. Jak zapobiec tunelowaniu świecy?

Przy pierwszym paleniu (oraz kolejnych) zadbaj, aby wosk roztopił się równomiernie na całej powierzchni świecy, aż do krawędzi naczynia.

2. Kiedy trzeba przycinać knot świecy?

Za każdym razem, kiedy chcesz zapalić świecę. Knot drewniany powinien mieć długość 3-4 mm, a bawełniany – 5 mm.

3. Jak bezpiecznie zgasić świecę?

Nie zdmuchuj płomienia – zamiast tego odetnij dopływ powietrza za pomocą pokrywki na świecę lub specjalnego wygaszacza. Wówczas zapobiegniesz powstawaniu sadzy i kopceniu.