W dobie, kiedy coraz więcej osób doświadcza chronicznego stresu, warto zadbać o spędzanie wolnych chwil na hobby lub relaksujących aktywnościach. Niezależnie od tego, czy uprawiamy jogę, kolekcjonujemy znaczki lub czy fascynuje nas malarstwo, warto kultywować hobby i wspierać bliskich w oddawaniu się ulubionym zajęciom. W ostatnich czasach, coraz większą grupę stanowią wielbiciele świec zapachowych, czyli tzw. “świecoholicy”, którzy kolekcjonują róznorodne świece, fotografują je i relaksują się przy aromatach zapalonych świec. W poniższym wpisie podpowiadamy, jakie gadżety przydadzą się świecoholikom, czyli wielbicielom świec.

Podstawka pod świece

Przy paleniu świec bezpieczeństwo to podstawa – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Dlatego warto zainwestować w specjalną podstawkę pod świecę. Gadżet przypomina duży talerz i może być wykonany z tworzywa, metalu, szkła lub drewna. Sklepowe tacki uzupełniają świece oraz tak jak one, mogą wpisywać się w stylistykę danego wnętrza. Powierzchnia wykończona na wysoki połysk jest swego rodzaju minimalistycznym świecznikiem, a dodatkowo rozprasza światło płomienia.

Jej główne zadanie to jednak zapewnienie bezpieczeństwa wielbicielom świec. Kiedy w naczyniu z woskiem znajduje się tylko ok. 1 cm, nie należy palić już świecy, ponieważ istnieje ryzyko, że wysoka temperatura doprowadzi do pęknięcia szklanego pojemnika. Wosk może rozlać się na meble, a nawet, w ekstremalnych przypadkach, doprowadzić do pożaru. Tacka na świece skutecznie temu zapobiega – chroni przed rozprzestrzenianiem płomieni i rozbitego szkła, dlatego każdy wielbiciel świec powinien z niej korzystać.

Nożyce do knota

Czy wiesz, że przed każdym paleniem świecy trzeba przyciąć jej knot? Dzięki temu płomień w trakcie palenia będzie równomierny i świeca nie będzie się kopcić. Producenci zalecają, aby knoty bawełniane skracać na długość 5 mm, a drewniane – 3-4 mm. Do tego zadania można wykorzystać nożyczki lub cążki do paznokci, warto jednak wyposażyć się w specjalny trymer. Trymer to również doskonały prezent dla osób, które posiadają kilka świec.

Gadżet przypomina długie, zakrzywione nożyce, które bez problemu sięgają nawet do wąskich naczyń, aby skrócić nieco knot, niezależnie od tego, czy jest drewniany, czy bawełniany. Trymery dostępne w sklepach uniemożliwiają przycięcie knota zbyt krótko, co z kolei może utrudniać palenie świecy. W przypadku zwykłych nożyc kuchennych czy biurowych kawałki knota często wpadają do wosku i zanieczyszczają świecę – specjalistyczne obcinacze posiadają szerokie ostrza, na które spada odcięta końcówka.

Wygaszacz do świec

Gaszenie płomienia świecy jest tak samo ważne, jak równomierne topienie wosku. Poprawnie przeprowadzone przedłuża żywotność świecy, a ponadto zapobiega emisji dużej ilości dymu. Warto powstrzymać się przed zdmuchiwaniem płomienia palącej się świecy, ponieważ może to doprowadzić do potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, np. do zatlenia strużki dymu. Oprócz tego, silny strumień powietrza może uszkodzić rozżarzony knot, ukruszyć go albo spowodować jego kopcenie przy kolejnym paleniu.

Na czym polega zatem poprawne gaszenie płomienia świecy? Aby skutecznie zgasić świecę, trzeba odciąć dopływ powietrza do płomienia. Ogień zużyje tlen i wkrótce samoczynnie zgaśnie. Doskonałym narzędziem jest w takiej sytuacji specjalne gasidło do świec. Gadżet wykonany z metalu to niewielki kubeczek na druciku – wystarczy przykryć nim knot z płomieniem. Dzięki temu płomień gaśnie bez emisji dużych ilości dymu ani ryzyka uszkodzenia knota.

Gadżety dla świecoholików

Długie zapałki

Miłośnicy świec w swojej kolekcji posiadają zazwyczaj akcesoria różnej wielkości – od małych tealightów do sporych świec wyposażonych w kilka knotów. O ile duże świece palą się znacznie dłużej, to przy ich użytkowaniu dość szybko powstaje problem zapalania knota – często trzeba natrudzić się, aby zwykłą zapałką lub zapalniczką sięgnąć w głąb naczynia z woskiem. Wówczas występuje ryzyko poparzenia, upuszczenia świecy czy rozlanego wosku.

Pomocą w takiej sytuacji są długie zapałki albo specjalna, designerska zapalarka z wydłużoną końcówką. Opisywane gadżety z pewnością przydadzą się każdemu świecoholikowi –w ciekawym pudełku i w atrakcyjnej cenie- kolorowe zapałki mogą stanowić część większego prezentu np. wraz z wygaszaczem lub trymerem do knotów albo jako uzupełnienie podarunku w formie dużej świecy zapachowej.

Klosz

Kolejnym przydatnym gadżetem dla świecoholika jest specjalny klosz lub nakładka na świecę. W zależności od modelu takie przedmioty wykonuje się z metalu lub szkła i mają one charakter dekoracyjny – klosze z nowoczesnym designem mogą szybko sprawić, że zwykła świeca zacznie przypominać unikalną lampkę. Metalowe nakładki są często płaskie, ale również posiadają atrakcyjne wzory. Akcesoria skutecznie odbijają i rozpraszają ciepłe światło płomienia.

Poza funkcją dekoracyjną, klosze i nakładki wpływają również na palenie świecy. Gadżety mają za zadanie stabilizować płomień, sprawiają więc, że knot pali się równomiernie. Dodatkowo opisywane elementy zatrzymują ciepło na dłużej w naczyniu, przez co wosk topi się szybko na całej powierzchni świecy oraz zapobiega tunelowaniu. Podobnie jak długie zapałki, klosze lub nakładki świetnie sprawdzają się w roli dodatkowych prezentów dla wielbicieli palenia świec.

Świece personalizowane

Powyżej opisaliśmy kilka gadżetów do palenia świec, nie można jednak zapomnieć o samych świecach! Świece doskonały pomysł na prezent dla każdego – nie tylko wielbicieli pachnących wosków. W Premier Group oferujemy świece w szkle z dowolnym nadrukiem, które mogą stanowić pamiątkę dowolnej okazji albo nośnik życzeń. Wystarczy wybrać odpowiedni model i przesłać nam graficzny projekt nadruku – my zajmiemy się resztą.

Świece w szkle z asortymentu firmy Premier Group wykonano z bezpiecznego wosku sojowego, który nie powoduje bólu głowy, a podczas palenia nie dochodzi do emisji rakotwórczych substancji, co ma miejsce w trakcie palenia świec z tradycyjnej parafiny. Poza tym, wosk sojowy jest świetnym nośnikiem olejków zapachowych, dzięki czemu aromat po paleniu świecy unosi się w powietrzu przez kilka godzin. Drewniane knoty wydają przyjemne dla ucha, charakterystyczne lekkie odgłosy trzaskania, przypominające płonące ognisko lub kominek. Nasze świece to zatem z pewnością świetny pomysł na elegancki i ciekawy prezent.

FAQ

1. Dlaczego warto kupić podstawkę pod świece?

Podstawka pod świecę lub tacka zapobiega uszkodzeniu czy zabrudzeniu mebli przez gorące naczynie świecy. Ponadto, połyskliwa podstawka pięknie prezentuje się w wielu aranżacjach i odbija ciepłe światło płomienia.

2. Do czego służy klosz do świec?

Specjalny klosz lub metalowa nakładka na świecę, która stabilizuje płomień, a ponadto sprawia, że wosk topi się równomiernie na całej powierzchni.

3. Jakie świece kupić na prezent?

Na prezent warto wybrać świece z naturalnego, bezpiecznego wosku sojowego o wybranej kompozycji zapachowej, np. artykuły Premier Group. Wówczas na naczyniu dodatkowo nadrukujemy dowolne zdjęcie czy życzenia.